გაკვეთილის გეგმა
მასწავლებლის სახელი გვარი მარინე კაპანაძე18001059421
საგანი რუსული ენა
სწავლების საფეხური საბაზო საფეხური 9 კლასი
გაკვეთილის თემა კარლ პეტერ ფაბერჟე
გაკვეთილის მიზანი :მოსწავლე შეძლებს:
მასწავლებლის მიერ შეთავაზებული ბიოგრაფიული ტექსტი
,,პეტერ კარლ ფაბერჟე’’ს მეშვეობით მოსწავლეები შეძლებენ ბიოგრაფიული ტექსტის წაკითხვას,
გაგებას, გააზრებას, ფაქტობრივი ინფორმაციის ზეპირად გადმოცემას. შეისწავლიან ახალ
სიტყებს და ლექსიკურ ერთეულებს ,შეადგენენ
მათი გამოყენებით კითხვებსა და პასუხებს ,ამოკრებენ კონკრეტულ ინფორმაციას;
შეისწავლიან ანკეტის შევსებას ბიოგრაფიული მონაცემებზე დაყრდნობით ,რაც ხელს შეუწყობს
მომავალში მართ წერის უნარების განვითარებასა და რეზიუმეს შევსებაში.
N1
|
აქტივობის აღწერა
|
გამოყენებული მეთოდი
|
კლასის ორგანიზების ფორმა
|
სასწავლო რესურსი
|
დრო
|
|
გამოწვევის ფაზა;
აქთივობა1
მასწავლებელი სვამს კითხვებს
რა ვიცით აღდგომის დღესასწაულზე?
ვის სახელთან ასოცირდება სააღდგომო კვერცხები?
ვინ იყო მარია მაგდალინელი?
გაიხსენე სასწაული რომლის შემდეგაც დამკვიდრდა ტრადიცია სააღდგომოთ კვერცხების
შეღებვა.
|
კითხვა პასუხი
|
ჯგუფური
|
სახელმძღვანელო
|
6წ
|
N2
|
სიღრმისეული წვდომა(შინაარსის რეალიზება):
მასწავლებლის ,,მინი ლექცია’’მასწავლებელი აკეთებს პრეზენტაციას
|
კითხვა,კითხვა_პასუხი,თხრობა
|
ჯგუფური
საერთო საკლასო
|
სახელმძღვანელო,ფურცლები,პლაკატები,საწერკალამი
|
33ა
|
|
აქტივობა2
ჯგუფად.მათ ურიგდებათ ტექსტები,პირველი ჯგუფი ამუშავებს 1,2,3აბზაცს;4,5,6აბზაცს.მოსწავლეები
მუშაობენ ჯგუფურად, ერთმანეთის დახმარებით წაიკითხავენ და დაამუშავებენ აბზაცებს.
აქტივობა3
მოსწავლეები იმუშავებენ ახალ სიტყვებზე .დამატებით სამუშაო ფურცელზე
მათ უნდა შეასრულონ დავალება:მათ უნდა შეასაბამონ რუსული თარგმანი ქართულ ტარგმანთან.დავალების
შესრულების შემდეგ ბავშვები ამოწმებენ შესრულებულ დავალებას.
აქტივობა4
შემდგომ აქტივობაში მოსწავლეები წაკითხული მასალიდან გადმოცემენ ინფორმაციას
რაც მათ გაიაზრეს და გაიგეს.
აქტივობა5
შემდეგ აქტივობაში მასწავლებელი გადაანაწილებული არიან ჯგუფებში.ჯგუფის
წევრები მეორე ჯგუფის წევრებს ტექსტიდან გამომდინარე უსვავენ ერთმანეთს კითხვებს.არასწორი
პასუხის სემთხვევაში დასმული შეკითხვის ავტორი თვითონ პასუხობს შეკითხვას.
აქტივობა6შემდეგ ბავშვები ასათაურებენ აბზაცებს,კერძოთ ქრონოლოგიურად
დაალაგებენ ბიოგრაფიას და შეუსაბამებენ სათაურებს.
|
ჯგუფური მეთოდი
|
ჯგუფური
|
სახელმღვანელო
|
|
3
|
რეფლექსია
|
კითხვა-პასუხი
|
ჯგუფური
|
|
6
|
|
აქტივობა6
მოსწავლეები კიდევ ერთხელ გაანალიზებენ მასალას.მოსწავლეების მიერ წინასწარ
არის მომზადებული პლარატზე ანკეტა რომლის შევსებას უნდა მოახდინონ მოსწავლეებმა ფაბერჯეს
ბიოგრაფიიდან გამომდინარე
აქტივობა7
შემდეგ მოსწავლეები ინიშნავენ საშინაო დავალებას კერძოდ მათ უნდა დაწერონ პირადი რეზიუმე ან სამოტივაციო
წერილი.
აქტივობა 8ბოლოს მოსწავლეები ფასთებიან წინასწარ განხილული შეფასების
რუბრიკიკების მიხედვით. მოსწავლეეები ავსებენ
თვითშეფასების რუბრიკას.
|
|
|
|
|
გაკვეთილის ბოლოს მისაღწევი შედეგები:მოსწავლეს შეუძლია
წაიკითხოს და გაიგოს სხვადასხვა სახის ინფორმაციული ტექსტი.ასევე წერის დროს მოსწავლეს
შეუძლია ტექსტის სტრუქტურის დაცვა,ფლობს და ცდილობს გამოიყენოს საბაზო ენობრივი უნარ-ჩვევებს;მოსწავლეებს
შეუძლია ინერაქციაში მონაწილეობა.
შეფასება:
ტესტი:
სხვქა რესურსები:
ხელმოწერა:მ.კაპანაძე
თარიღი:20.
10 .18.
გაკვეთილის გეგმა
მასწავლებლის სახელი გვარი მარინე კაპანაძე18001059421
საგანი რუსული ენა
სწავლების საფეხური საბაზო საფეხური 9 კლასი
გაკვეთილის თემა კარლ პეტერ ფაბერჟე
გაკვეთილის მიზანი :მოსწავლე შეძლებს:
მასწავლებლის მიერ შეთავაზებული ბიოგრაფიული ტექსტი
,,პეტერ კარლ ფაბერჟე’’ს მეშვეობით მოსწავლეები შეძლებენ ბიოგრაფიული ტექსტის წაკითხვას,
გაგებას, გააზრებას, ფაქტობრივი ინფორმაციის ზეპირად გადმოცემას. შეისწავლიან ახალ
სიტყებს და ლექსიკურ ერთეულებს ,შეადგენენ
მათი გამოყენებით კითხვებსა და პასუხებს ,ამოკრებენ კონკრეტულ ინფორმაციას;
შეისწავლიან ანკეტის შევსებას ბიოგრაფიული მონაცემებზე დაყრდნობით ,რაც ხელს შეუწყობს
მომავალში მართ წერის უნარების განვითარებასა და რეზიუმეს შევსებაში.
N1
|
აქტივობის აღწერა
|
გამოყენებული მეთოდი
|
კლასის ორგანიზების ფორმა
|
სასწავლო რესურსი
|
დრო
|
|
გამოწვევის ფაზა;
აქთივობა1
მასწავლებელი სვამს კითხვებს
რა ვიცით აღდგომის დღესასწაულზე?
ვის სახელთან ასოცირდება სააღდგომო კვერცხები?
ვინ იყო მარია მაგდალინელი?
გაიხსენე სასწაული რომლის შემდეგაც დამკვიდრდა ტრადიცია სააღდგომოთ კვერცხების
შეღებვა.
|
კითხვა პასუხი
|
ჯგუფური
|
სახელმძღვანელო
|
6წ
|
N2
|
სიღრმისეული წვდომა(შინაარსის რეალიზება):
მასწავლებლის ,,მინი ლექცია’’მასწავლებელი აკეთებს პრეზენტაციას
|
კითხვა,კითხვა_პასუხი,თხრობა
|
ჯგუფური
საერთო საკლასო
|
სახელმძღვანელო,ფურცლები,პლაკატები,საწერკალამი
|
33ა
|
|
აქტივობა2
ჯგუფად.მათ ურიგდებათ ტექსტები,პირველი ჯგუფი ამუშავებს 1,2,3აბზაცს;4,5,6აბზაცს.მოსწავლეები
მუშაობენ ჯგუფურად, ერთმანეთის დახმარებით წაიკითხავენ და დაამუშავებენ აბზაცებს.
აქტივობა3
მოსწავლეები იმუშავებენ ახალ სიტყვებზე .დამატებით სამუშაო ფურცელზე
მათ უნდა შეასრულონ დავალება:მათ უნდა შეასაბამონ რუსული თარგმანი ქართულ ტარგმანთან.დავალების
შესრულების შემდეგ ბავშვები ამოწმებენ შესრულებულ დავალებას.
აქტივობა4
შემდგომ აქტივობაში მოსწავლეები წაკითხული მასალიდან გადმოცემენ ინფორმაციას
რაც მათ გაიაზრეს და გაიგეს.
აქტივობა5
შემდეგ აქტივობაში მასწავლებელი გადაანაწილებული არიან ჯგუფებში.ჯგუფის
წევრები მეორე ჯგუფის წევრებს ტექსტიდან გამომდინარე უსვავენ ერთმანეთს კითხვებს.არასწორი
პასუხის სემთხვევაში დასმული შეკითხვის ავტორი თვითონ პასუხობს შეკითხვას.
აქტივობა6შემდეგ ბავშვები ასათაურებენ აბზაცებს,კერძოთ ქრონოლოგიურად
დაალაგებენ ბიოგრაფიას და შეუსაბამებენ სათაურებს.
|
ჯგუფური მეთოდი
|
ჯგუფური
|
სახელმღვანელო
|
|
3
|
რეფლექსია
|
კითხვა-პასუხი
|
ჯგუფური
|
|
6
|
|
აქტივობა6
მოსწავლეები კიდევ ერთხელ გაანალიზებენ მასალას.მოსწავლეების მიერ წინასწარ
არის მომზადებული პლარატზე ანკეტა რომლის შევსებას უნდა მოახდინონ მოსწავლეებმა ფაბერჯეს
ბიოგრაფიიდან გამომდინარე
აქტივობა7
შემდეგ მოსწავლეები ინიშნავენ საშინაო დავალებას კერძოდ მათ უნდა დაწერონ პირადი რეზიუმე ან სამოტივაციო
წერილი.
აქტივობა 8ბოლოს მოსწავლეები ფასთებიან წინასწარ განხილულიშეფასების რუბრიკიკების მიხედვით. მოსწავლეეები ავსებენ
თვითშეფასების რუბრიკას.
|
|
|
|
|
გაკვეთილის ბოლოს მისაღწევი შედეგები:მოსწავლეს შეუძლია
წაიკითხოს და გაიგოს სხვადასხვა სახის ინფორმაციული ტექსტი.ასევე წერის დროს მოსწავლეს
შეუძლია ტექსტის სტრუქტურის დაცვა,ფლობს და ცდილობს გამოიყენოს საბაზო ენობრივი უნარ-ჩვევებს;მოსწავლეებს
შეუძლია ინერაქციაში მონაწილეობა.
შეფასება:
ტესტი:
სხვქა რესურსები:
ხელმოწერა:მ.კაპანაძე
თარიღი:20.
10 .18.