Sunday, November 11, 2018


1-4
5-6
7-8
9-10
აქტიური
მონაწილეობა
არ არის ჩართული
პერიოდულად
ერთვება,  ,მაგრამ არანაყოპიერად-

აქტიურია, მაგრამ მნიშვნელოვანი წვლილი ვერ შეაქვს
აქტიურია,კონსტრუქციული და შეაქვს დიდი წვლილი
აზრების
დამოუკიდებლად
გამოთქმა
ვერ გამოთქვამს საკუთ
არ აზრს
იშვიათად გამოთქვამს საკუთარ აზრს
გამოთქვამს
საკუთარ აზრებს, მაგრამ ზოგჯერ აკლია დამაჯერებლობა
ყველა საკითხზე აქვს საკუთარი აზრი,დამაჯერებელი,
არგუმენტირებული.
კონცენტრირება
სამუშაოზე
ვერ ახერხებს კონცენტრირებას
ცდილობს
კონცენტრირებას,მაგრამ ხშირად ეფანტება გონება
ძირითადად
კონცენტრირებულია სამუშაო-
ზე
მთელი გაკვეთილის განმავლობაში კონცენტრირებულია
სამუშაოზე
სხვისი აზრე-
ბის მოსმენა და პატივისცემა
არ უსმენს სხვების აზრებს და აწყვეტინებს
ყოველთვის არ უსმენს სხვების აზრებს ან უსმენს, მაგრამ აქვს არაადეკვატური რეაქცია
უსმენს სხვების აზრებს და ცდილობს იყოს კორექტული
ყურადღებით ისმენს
სხვების აზრებს აანალიზებს და კორექტულია







ჯგუფური მუშაობის შეფასების რუბრიკა
ჯგუფის ყველა წევრი ჩართულია
1
ჯგუფის წევრები უსმენენ ერთმანეთს
2
ჯგუფის წევრები თანამშრომლობენ
2
ჯგუფის წევრები პრეზენტაციიდან აკეთებენ დასკვნებს
2
ჯგუფი აკეთებს დასკვნებს და პასუხობს შეკითხვებს
2
ჯგუფი იცავს დროის ლიმიტს
1



სასწავლო პროექტი   
პროექტის სახელწოდება
საკვების როლი ადამიანის ცხოვრებაში
პროექტის მთავარი თემა
ჯანსაღი კვება
პროექტის აქტუალურობა
ჭარბი  წონა   მოზარდებში, ჰორმონალური დარღვევები და ამასთან   დაკავშირებული   პრობლემები
მონაწილეთა ასაკი
13-15წ
მოსალოდნელი შედეგები ,რაც შეიძლება შეიქმნას
სწორი კვების რაციონის შედგენა ,ჯანსაღი ცხოვრების წესის აქტუალურობის გათავისება,  რაც ხელს შეუწყობს წონის დარეგულირებას.
პროექტისათვის საჭირო ძირითადი რესურსები
ინტერნეტ მასალა ფილმი ,,ჯანსაღი ცხოვრების წესი -სასარგებლო პროდუქტები’’ ;სწორი და სასარგებლო რაციონის ბუკლეტის გაცნობა .პრაქტიკული
ცდა კოკა-კოლის მოქმედება ჟანგზე
ვადები/ხანგრძლივობა
1დან-3 კვირა
პროექტის მსვლელობა(ძირითადი აქტივობები)
მოსწავლეების მიერ მოძიებული მასალების ჯანსაღი ცხოვრების წესის განხილვა  და ამ თემაზე  ვიდეო ფილმის ჩვენება ;ცდის ჩატარება კოკა-კოლის მოქმედება ჟანგზე და ამ ცდით კოკა- კოლის მავნებლობის დადასტურება .სწორი კვების რაციონის შედგენა და მასზე დაკვირვება გამოყენებისას; დისკუსია ჯანსაღ ცხოვრების წესის შესახებ.
კავშირი სხვა საგნებთან და ეროვნულ სასწავლო გეგმასთან
ქიმია, ბიოლოგია ,რუსული
ბიოლ.საბ.4. ჯანსაღი ცხოვრების წესის მნიშვნელობის გაცნობიერება და მისი დაცვა.
პროექტის ხელმძღვანელი
მ. კაპანაძე
ხელმძღვანელის ელ-ფოსტა
Marina.kapanadze20 17@gmail.com Paroli:marina2017



გაკვეთილის გეგმა
მასწავლებლის სახელი გვარი მარინე კაპანაძე18001059421
საგანი რუსული ენა
სწავლების საფეხური საბაზო საფეხური 9 კლასი
გაკვეთილის თემა კარლ პეტერ ფაბერჟე
გაკვეთილის მიზანი :მოსწავლე შეძლებს:
მასწავლებლის მიერ შეთავაზებული ბიოგრაფიული ტექსტი ,,პეტერ კარლ ფაბერჟე’’ს მეშვეობით მოსწავლეები შეძლებენ ბიოგრაფიული ტექსტის წაკითხვას, გაგებას, გააზრებას, ფაქტობრივი ინფორმაციის ზეპირად გადმოცემას. შეისწავლიან ახალ სიტყებს და ლექსიკურ ერთეულებს ,შეადგენენ  მათი გამოყენებით კითხვებსა და პასუხებს ,ამოკრებენ კონკრეტულ ინფორმაციას; შეისწავლიან ანკეტის შევსებას ბიოგრაფიული მონაცემებზე დაყრდნობით ,რაც ხელს შეუწყობს მომავალში მართ წერის უნარების განვითარებასა და რეზიუმეს შევსებაში.
N1
აქტივობის აღწერა
გამოყენებული მეთოდი
კლასის ორგანიზების ფორმა
სასწავლო რესურსი
დრო

გამოწვევის ფაზა;
აქთივობა1
მასწავლებელი სვამს კითხვებს
რა ვიცით აღდგომის დღესასწაულზე?
ვის სახელთან ასოცირდება სააღდგომო კვერცხები?
ვინ იყო მარია მაგდალინელი?
გაიხსენე სასწაული რომლის შემდეგაც დამკვიდრდა ტრადიცია სააღდგომოთ კვერცხების შეღებვა.
კითხვა პასუხი
ჯგუფური
სახელმძღვანელო
6წ
N2
სიღრმისეული წვდომა(შინაარსის რეალიზება):
მასწავლებლის ,,მინი ლექცია’’მასწავლებელი აკეთებს პრეზენტაციას
კითხვა,კითხვა_პასუხი,თხრობა
ჯგუფური
საერთო საკლასო
სახელმძღვანელო,ფურცლები,პლაკატები,საწერკალამი
33ა

აქტივობა2
ჯგუფად.მათ ურიგდებათ ტექსტები,პირველი ჯგუფი ამუშავებს 1,2,3აბზაცს;4,5,6აბზაცს.მოსწავლეები მუშაობენ ჯგუფურად, ერთმანეთის დახმარებით წაიკითხავენ და დაამუშავებენ აბზაცებს.
აქტივობა3
მოსწავლეები იმუშავებენ ახალ სიტყვებზე .დამატებით სამუშაო ფურცელზე მათ უნდა შეასრულონ დავალება:მათ უნდა შეასაბამონ რუსული თარგმანი ქართულ ტარგმანთან.დავალების შესრულების შემდეგ ბავშვები ამოწმებენ შესრულებულ დავალებას.
აქტივობა4
შემდგომ აქტივობაში მოსწავლეები წაკითხული მასალიდან გადმოცემენ ინფორმაციას რაც მათ გაიაზრეს და გაიგეს.
აქტივობა5
შემდეგ აქტივობაში მასწავლებელი გადაანაწილებული არიან ჯგუფებში.ჯგუფის წევრები მეორე ჯგუფის წევრებს ტექსტიდან გამომდინარე უსვავენ ერთმანეთს კითხვებს.არასწორი პასუხის სემთხვევაში დასმული შეკითხვის ავტორი თვითონ პასუხობს შეკითხვას.
აქტივობა6შემდეგ ბავშვები ასათაურებენ აბზაცებს,კერძოთ ქრონოლოგიურად დაალაგებენ ბიოგრაფიას და შეუსაბამებენ სათაურებს.

ჯგუფური მეთოდი
ჯგუფური
სახელმღვანელო

3
რეფლექსია
კითხვა-პასუხი
ჯგუფური

6

აქტივობა6
მოსწავლეები კიდევ ერთხელ გაანალიზებენ მასალას.მოსწავლეების მიერ წინასწარ არის მომზადებული პლარატზე ანკეტა რომლის შევსებას უნდა მოახდინონ მოსწავლეებმა ფაბერჯეს ბიოგრაფიიდან გამომდინარე
აქტივობა7
შემდეგ მოსწავლეები ინიშნავენ საშინაო დავალებას  კერძოდ მათ უნდა დაწერონ პირადი რეზიუმე ან სამოტივაციო წერილი.
აქტივობა 8ბოლოს მოსწავლეები ფასთებიან წინასწარ განხილული შეფასების რუბრიკიკების  მიხედვით. მოსწავლეეები ავსებენ თვითშეფასების რუბრიკას.




გაკვეთილის ბოლოს მისაღწევი შედეგები:მოსწავლეს შეუძლია წაიკითხოს და გაიგოს სხვადასხვა სახის ინფორმაციული ტექსტი.ასევე წერის დროს მოსწავლეს შეუძლია ტექსტის სტრუქტურის დაცვა,ფლობს და ცდილობს გამოიყენოს საბაზო ენობრივი უნარ-ჩვევებს;მოსწავლეებს შეუძლია ინერაქციაში მონაწილეობა.
შეფასება:
ტესტი:
სხვქა რესურსები:
ხელმოწერა:მ.კაპანაძე
თარიღი:20. 10 .18.
გაკვეთილის გეგმა
მასწავლებლის სახელი გვარი მარინე კაპანაძე18001059421
საგანი რუსული ენა
სწავლების საფეხური საბაზო საფეხური 9 კლასი
გაკვეთილის თემა კარლ პეტერ ფაბერჟე
გაკვეთილის მიზანი :მოსწავლე შეძლებს:
მასწავლებლის მიერ შეთავაზებული ბიოგრაფიული ტექსტი ,,პეტერ კარლ ფაბერჟე’’ს მეშვეობით მოსწავლეები შეძლებენ ბიოგრაფიული ტექსტის წაკითხვას, გაგებას, გააზრებას, ფაქტობრივი ინფორმაციის ზეპირად გადმოცემას. შეისწავლიან ახალ სიტყებს და ლექსიკურ ერთეულებს ,შეადგენენ  მათი გამოყენებით კითხვებსა და პასუხებს ,ამოკრებენ კონკრეტულ ინფორმაციას; შეისწავლიან ანკეტის შევსებას ბიოგრაფიული მონაცემებზე დაყრდნობით ,რაც ხელს შეუწყობს მომავალში მართ წერის უნარების განვითარებასა და რეზიუმეს შევსებაში.
N1
აქტივობის აღწერა
გამოყენებული მეთოდი
კლასის ორგანიზების ფორმა
სასწავლო რესურსი
დრო

გამოწვევის ფაზა;
აქთივობა1
მასწავლებელი სვამს კითხვებს
რა ვიცით აღდგომის დღესასწაულზე?
ვის სახელთან ასოცირდება სააღდგომო კვერცხები?
ვინ იყო მარია მაგდალინელი?
გაიხსენე სასწაული რომლის შემდეგაც დამკვიდრდა ტრადიცია სააღდგომოთ კვერცხების შეღებვა.
კითხვა პასუხი
ჯგუფური
სახელმძღვანელო
6წ
N2
სიღრმისეული წვდომა(შინაარსის რეალიზება):
მასწავლებლის ,,მინი ლექცია’’მასწავლებელი აკეთებს პრეზენტაციას
კითხვა,კითხვა_პასუხი,თხრობა
ჯგუფური
საერთო საკლასო
სახელმძღვანელო,ფურცლები,პლაკატები,საწერკალამი
33ა

აქტივობა2
ჯგუფად.მათ ურიგდებათ ტექსტები,პირველი ჯგუფი ამუშავებს 1,2,3აბზაცს;4,5,6აბზაცს.მოსწავლეები მუშაობენ ჯგუფურად, ერთმანეთის დახმარებით წაიკითხავენ და დაამუშავებენ აბზაცებს.
აქტივობა3
მოსწავლეები იმუშავებენ ახალ სიტყვებზე .დამატებით სამუშაო ფურცელზე მათ უნდა შეასრულონ დავალება:მათ უნდა შეასაბამონ რუსული თარგმანი ქართულ ტარგმანთან.დავალების შესრულების შემდეგ ბავშვები ამოწმებენ შესრულებულ დავალებას.
აქტივობა4
შემდგომ აქტივობაში მოსწავლეები წაკითხული მასალიდან გადმოცემენ ინფორმაციას რაც მათ გაიაზრეს და გაიგეს.
აქტივობა5
შემდეგ აქტივობაში მასწავლებელი გადაანაწილებული არიან ჯგუფებში.ჯგუფის წევრები მეორე ჯგუფის წევრებს ტექსტიდან გამომდინარე უსვავენ ერთმანეთს კითხვებს.არასწორი პასუხის სემთხვევაში დასმული შეკითხვის ავტორი თვითონ პასუხობს შეკითხვას.
აქტივობა6შემდეგ ბავშვები ასათაურებენ აბზაცებს,კერძოთ ქრონოლოგიურად დაალაგებენ ბიოგრაფიას და შეუსაბამებენ სათაურებს.

ჯგუფური მეთოდი
ჯგუფური
სახელმღვანელო

3
რეფლექსია
კითხვა-პასუხი
ჯგუფური

6

აქტივობა6
მოსწავლეები კიდევ ერთხელ გაანალიზებენ მასალას.მოსწავლეების მიერ წინასწარ არის მომზადებული პლარატზე ანკეტა რომლის შევსებას უნდა მოახდინონ მოსწავლეებმა ფაბერჯეს ბიოგრაფიიდან გამომდინარე
აქტივობა7
შემდეგ მოსწავლეები ინიშნავენ საშინაო დავალებას  კერძოდ მათ უნდა დაწერონ პირადი რეზიუმე ან სამოტივაციო წერილი.
აქტივობა 8ბოლოს მოსწავლეები ფასთებიან წინასწარ განხილულიშეფასების  რუბრიკიკების  მიხედვით. მოსწავლეეები ავსებენ თვითშეფასების რუბრიკას.




გაკვეთილის ბოლოს მისაღწევი შედეგები:მოსწავლეს შეუძლია წაიკითხოს და გაიგოს სხვადასხვა სახის ინფორმაციული ტექსტი.ასევე წერის დროს მოსწავლეს შეუძლია ტექსტის სტრუქტურის დაცვა,ფლობს და ცდილობს გამოიყენოს საბაზო ენობრივი უნარ-ჩვევებს;მოსწავლეებს შეუძლია ინერაქციაში მონაწილეობა.
შეფასება:
ტესტი:
სხვქა რესურსები:
ხელმოწერა:მ.კაპანაძე
თარიღი:20. 10 .18.